חדש במכון פירם

יעוץ מרחוק

כולנו פועלים בעולם המשתנה במהירות. כולנו מקיימים היום תקשורת רחבה עם גורמים שונים באמצעות המייל, הסקייפ, הטלפון, הווטסאפ (או דרך פלטפורמות נוספות כגון האינסטגרם, הפייסבוק וכד'). אוניברסיטאות רבות מציעות חלק מהקורסים שלהן (וחלקן אף את כולם) כקורסים וירטואליים. משמע כל החומר הלימודי מונגש ללומדים דרך האינטרנט והדיאלוג של המרצה עם הסטודנטים נעשה אף הוא מרחוק.

החתום מטה הינו אחד החוקרים הראשונים בעולם שעסק באפקטיביות של למידה וטיפול מרחוק, כאשר המטפל מקיים קשר עם המטופל באמצעות מערכת ממוחשבת ודרך המייל. המחקר שלו (כמו גם מחקרים רבים אחרים) מצביע על כך שהתערבויות וירטואליות כאלו הינן אפקטיביות ומזמנות חיסכון רב ללקוחות. עולות עדויות מחקריות שיעוץ מרחוק נהנה אף מיתרונות מסויימים על פני יעוץ פנים אל פנים (כגון נכונות לאינטימיות גבוהה יותר, תיעוד מלא של היעוץ וכד'). כמובן שהיעוץ מרחוק אף סובל מחסרונות לא מבוטלים כגון הקושי לחוש באופן בלתי אמצעי את הזולת, לקיים תקשורת לא מילולית וכד'.

מכון פירם החליט לפתח סל שירותים שיונגש ללקוחות מרחוק. סל שירותים זה יכלול יעוץ אישי מרחוק, הדרכה קבוצתית דרך פורום אינטרנטי, ואף קורסים והשתלמויות שיוגשו דרך האינטרנט ("למידה מרחוק").

עיקר השירותים יתמקדו במתן יעוץ פרטני מרחוק. נרחיב על כך קצת להלן:

כאשר אנו מלווים בעל תפקיד בארגון, אנו נוהגים לקיים עימו מפגשי הדרכה קבועים. כדי לקיים מפגשים אלו, מגיע מנחה המכון ללקוח ומקיים עימו מפגש פנים אל פנים. עלותו של מפגש זה יקרה מאוד מאחר ומלבד שעות העבודה של המנחה עם הלקוח עצמו, אנו מחייבים גם על עלויות הנסיעה (ק"מ נסיעה ללקוח ובחזרה וביטול זמן הנסיעה – בו המנחה אינו יכול לעבוד עם לקוח אחר ופשוט נאלץ לנסוע ללקוח).

פעמים רבות זקוק הלקוח להיוועצות דחופה אך לא הוא ולא המנחה מצליחים למצוא זמן מתאים לכך. לעיתים לקוח עשוי לבקש לעצמו יעוץ שוטף שיינתן מרחוק כדי לא להטריח עצמו לנסוע למקום המפגש או שברצונו לחסוך את עלויות הנסיעה של המנחה.

מעתה, יוכל הלקוח לבקש לעצמו, מפעם לפעם או באופן שוטף ורוטיני, יעוץ מרחוק. או אז תיקבע בינו ובין המנחה "פגישה וירטואלית" והם יקיימו אותה בשיחת טלפון או כשיחת וידאו דרך הסקייפ או הווסטאפ (כאשר כל צד ספון בביתו או במשרדו), הכל בהתאם לנוחות של שני הצדדים.

מעבר לכך, ניתן אף יהיה לקיים יעוץ א-סינכרוני מרחוק. יעוץ א-סינכרוני הינו יעוץ בו הלקוח מציג דילמה בפני המנחה דרך המייל, במועד שהוא פנוי להעלות דילמה זו על הכתב. המנחה, בזמנו החופשי, ישיב על כך אף הוא במייל. כך הם יוכלו לנהל בינם לבין עצמם היוועצות בכתב מרחוק, איש איש בזמן הנוח לו. בספרות המקצועית מודגש היתרון הרב של היוועצות בכתיבה: הלקוח נדרש לנסח את מחשבותיו ושאלותיו באופן שיטתי, כל הדיאלוג המקצועי עם המנחה נשמר במחשבו האישי של הלקוח, אליו יוכל לחזור במידת הצורך ולעיין בו שוב ושוב.

 

 

 

מעתה, כל מנחה מכון פירם, יקיים דיון עם לקוחותיו בנוגע למתודת היעוץ ההולמת את הלקוח. אנו מניחים שרוב המפגשים עם הלקוחות ימשיכו להתקיים פנים אל פנים אך מעתה, יתאפשר לצדדים לקיים קשר יעוצי-מקצועי שוטף גם באופן וירטואלי.

 

במידת הצורך, בדיאלוג עם הלקוח, נציע אף קבוצת למידה ותמיכה וירטואלית דרך פורום (לקבוצות הלומדות עמנו) ואף קורסים וירטואליים (שיישענו על אפליקציה של למידה מרחוק).

 

עלות היעוץ מרחוק תכלול אך ורק את עלות שעות העבודה של מנחה המכון (בתעריף הרגיל של שעת עבודה של המנחה אצל הלקוח), כמובן ללא מרכיבי הנסיעה.

 

נשמח להשיב על שאלותיכם.

קידום האושר והאופטימיות

רוב ההתערבויות של מכונים כדוגמתנו או של אנשי טיפול ויעוץ מכוונים "לתקן קילקולים". משמע, לאחר ניתוח של הארגון, הגורם המקצועי המתערב מציע "תרופה" לקושי ומכוון את התערבותו בהתאם (עיסוק בפתולוגיה, מקור החולי, וריפויו). אנחנו חושבים שפעמים רבות ראוי שלא להתחיל מהמקום של החוסר או של הליקוי אלא דווקא לטפח את הכוחות ואת ההצלחה של הארגון (קידום הסלוטוגניות – מקור הבריאות). ענף מאוד צעיר בפסיכולוגיה עוסק בכך – הפסיכולוגיה החיובית. אנו, אנשי המכון, עסקנו בלמידה מקיפה של נושא זה תוך התבוננות על חיינו שלנו. היום אנו שמחים להציע סדנאות לקבוצות ולארגונים העוסקים בקידום החוזקות של הפרט, התמודדות עם שחיקה תוך התבוננות על ממדים שונים של אושר ומשמעות, ופיתוח אופטימיות. אנו מאמינים שארגונים צריכים לטפח את העוצמות אצל הפרט ואת ההנאה מהעבודה.

רב תרבותיות

אנחנו חיים בחברה רב תרבותית בה בדרך כלל התרבות השלטת מנסה לכפות את ערכיה ותפיסת עולמה (שלא במזיד, כמובן) על תרבויות אחרות. פעמים רבות איננו מודעים לגרעין הערכי אותו אנו נושאים בתוכנו ולאמונות הבסיסיות המדריכות את העשייה שלנו. בכל ארגון ובכל מערכת מתקיים מפגש מורכב של תרבויות – תרבות על פי ארץ מוצא, תרבות על פי גיל, תרבות על פי מגדר, תרבות על פי אזור מגורים, תרבות של מקורות למידה והשכלה. מפגש זה פעמים רבות יוצר קונפליקטים ומחניק ביטויים אישיים בעלי ערך. המכון פיתח תפיסה כוללת של ניהול קבוצה וארגון רב תרבותי בו לכל תרבות יש יכולת מצד אחד לשמור אלמנטים מהותיים של אמונותיה ומאידך להשפיע על זולתה בלא להתבולל או לכפות את תרבותה.